Oppo Telsizi Yeniden İcat Etti

Çinli teknoloji üreticisi Oppo MeshTalk özelliğini duyurdu. Bu özellik sayesinde mobil şebeke, İnternet veya Bluetooth bağlantısı olmadan telefon görüşmesi yapmak ve mesajlaşmak mümkün.

MeshTalk özelliği radyo frekansları kullanarak bir telsiz gibi iletişim kurmaya olanak sağlıyor. Tek eksik mesafe. MashTalk özelliği maksimum 3 km ‘lik alanda iletişim kurulmasına olanak sağlıyor. Tabi bu mesafe ova gibi düz zemine sahip yerlerde.

Açık MeshTalk özelliği ile telefonun bekleme modunda 72 saat ‘e kadar çalışabildiği söyleniliyor. Tabi hangi model cihaz baz alınarak bu süre verildiği belli değil. Tahmin yürütmek gerekirse büyük ihtimalle günümüzde popüler olan 4000 mAh ‘lik bataryaya sahip bir cihazdan söz ediliyor. Eğer öyleyse MashTalk özelliği oldukça iyi şarj tüketen bir özellik olduğu söylenilebilir.

Yakın gelecekte çıkan Oppo modellerinde bu özelliğin yer alması ihtimal. Bu özelliğin avantajları arasında mobil şebekenin zayıf olduğu veya hiç olmadığı yerlerde iletişim kurmanın mümkün hale gelmesi ve telefon hizmetinin pahalı olduğu ülkelerde bedavaya iletişim kurma imkanı gibi birçok özellik söyleyebiliriz.

Peki ya bu çeşit iletişim güvenli olur mu? Sıradan bir radyo ekipmanına sahip kişi bu konuşmayı dinleyebilir mi? Frekans güvenliği nasıl sağlanacak? Ve bunun gibi birçok soru sormak mümkün.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.